KLUBOVÉ INFORMACE VÝSTAVNÍ DĚNÍ O PLEMENI YT INZERCE
Dokumenty ke stažení Výsledky výstav Historie plemene YT Chovatelské stanice
Krytí & Krycí list Termíny výstav Plemenný standard Chovní psi
Bonitace Podmínky pro titul FAQ - ptáte se Inzerce štěňat
Poplatky Klubová výstava Dostupná literatura  
On-line žádosti Galerie šampiónů   Kontaktní informace
***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***     ***
HISTORIE PLEMENE YORKSHIRE TERRIER
FAQ je zkratka pro často kladené otázky. Na této stránce se pokusíme dát vám na ně odpovědi.

Pokud jste zde nenašli to, co jste hledali, napište nám na náš E-mail. Budeme rádi, když nám dáte námět na téma.

Jak balíčkovat psa Fenu nebo psa Než si koupíte jorkšíra Jak je to s výstavami
       
NEŽ SI KOUPÍTE JORKŠÍRA
Jorkšírský teriér je v každém případě plemeno pro náročné. Docílit krásné, dlouhé a pěstěné srsti vyžaduje každodenní péči a to již od štěněčího věku. Jorkšír patří již několik let patří k jednomu z nejoblíbenějších, a také nejrozšířenějších plemen. Jeho popularita však ne vždy vede ku prospěchu plemene. Množství odchovů jde někdy na úkor kvality.
Každý nový majitel musí pochopit, že jeho pejsek bude tak krásný a přitažlivý, jak o něj bude pečovat a jak dokáže zhodnotit jeho plemenné vlastnosti.
Cena kosmetických přípravků a kvalitní krmení nejsou jistě zanedbatelné položky, ale investice se určitě projeví v kvalitě a kráse srsti. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že nejdražší neznamená nejkvalitnější.
Velký zájem o štěňátka pochopitelně zvyšuje počet "chovatelů", kteří chovají štěňátka bez PP za relativně nízkou cenu. Tito milovníci a rádoby chovatelé uvádějí, že nechtějí na jorcích vydělávat a asi mají zájem uspokojit všechny zájemce. Proto musí krýt fenu každé hárání. Často nakupují levné jedince s PP, nebo jedince vyřazené z chovu a jejich průkazy původu prezentují při prodeji štěňat bez ohledu na skutečnost, zda štěně pochází z jmenovaných rodičů, nebo ne.
Majitel registrované chovatelské stanice by měl mít především zájem o zkvalitnění svého chovu a proto musí investovat. Prvním předpokladem je investice do kvalitního chovného jedince a péče o jeho dobrý zdravotní stav. Ruku v ruce pak jdou krytí kvalitním psem, presentace jedince na výstavách atd.
Cena štěněte by měla odpovídat kvalitě. Ne všechna štěňata, která se ve vrhu narodí jsou stejná jak po stránce exteriéru, tak zdravotní. Stanovenou cenu by měl chovatel dokázat obhájit.
Chov jorků je v České republice na vynikající úrovni a naši jorkové jsou plně schopni konkurovat. Importovaní jedinci, ale i vlastní odchovy nám to dokazují nejen na mezinárodních výstavách doma i v zahraničí, ale i na výstavách vyššího stupně jako jsou výstavy světové a evropské. 

Máte-li zájem o koupi štěněte, dáme vám několik rad. Jednou z možností je kontaktovat klubového poradce chovu. V našem případě paní Dagmar Novákovou (mobil: 607 790 334), která má přehled o chovatelích, kteří mají štěňátka právě k odběru, nebo Vám poskytne informaci o očekávaných odchovech. Zajisté Vám zodpovědně poradí seriózního chovatele na kterého se můžete obrátit.

Další možností je navštívit  výstavu psů, kde můžete kontaktovat chovatele. Zde máte šanci vidět potenciální rodiče vašeho pejska a udělat si  představu o exteriéru a částečně také o povaze vystavovaných jedinců.
Na koupi psa si udělejte čas. Nezávazný rozhovor mezi chovatelem a kupujícím je vždy ku prospěchu. Každý zodpovědný chovatel vám jistě rád vysvětlí, jaké klady a zápory má toto plemeno. Třeba již během rozhovoru zjistíte, že jorkšír není to pravé plemeno pro vás, nebo přesně naopak.
Rozhodnete-li se pro koupi, podívejte v jakém prostředí psi žijí a jak je o ně pečováno. Nechte si ukázat matku štěňátek. Otec ne vždy bude k vidění, protože nemusí patřit chovateli. Sledujte povahové vlastnosti štěňat, dbejte na čistý, lesklý kožíšek, čisté oči a uši, čistý zadeček, rovná záda a dobrou mechaniku pohybu.
Každý chovatel by vás měl vybavit očkovacím průkazem, očkovacím, odčervovacím a stravovacím plánem, který doporučujeme dodržet. Pochopitelně by jste měli při koupi psa dostat smlouvu, ve které bude uvedeno jméno psa, pohlaví, tetovací číslo, číslo zápisu a další informace o jedinci (fontanela, nesestouplá varlata, chybějící zub, kýla). Eventuelně může obsahovat další ujednání – podmínky koupě.

Závěrem je nutné se zmínit o ceně štěněte. Ta se u průměrného jedince pohybuje kolem 15.000 Kč. Tato cena je pouze orientační a vždy záleží jen a pouze na chovateli a na tom, jak  své odchovy  ocení. Případnou vyšší cenu  chovatel opírá o dosažená výstavní ocenění nebo jiné kvality rodičů či prodávaného štěněte.

       
CO SI MÁM VYBRAT - FENU NEBO PSA ?
Stejně jako se budoucí majitel psa rozhoduje mezi jednotlivými rasami a po zvážení vybírá tu, která je nejblíže jeho srdci, odpovídá jeho fyzickým, časovým a v ne poslední řadě i finančním možnostem, je nutné zvážit i fakt, jaké zvolíme při výběru pohlaví. Pokud nejste jednoznačně rozhodnuti pro psa či fenu, chovatelé Vám jistě ochotně  poskytnou radu a sdělí Vám klady a zápory každého pohlaví. FENKA HÁRÁ, PEJSEK ZNAČKUJE. Ani jedna z těchto skutečností není výhodou či nevýhodou.
Fenka takto malého plemene při hárání nemusí dokonce ani barvit, rovněž cyklus fenky nebývá vždy 6 měsíců. Značná část fen hárá v intervalu  co 9 měsíců  nebo i delším.  Pro budoucí zájemce o chov je třeba zmínit, že tato skutečnost nemá žádný vliv na plodnost jedince. Vezmeme-li v úvahu velikost plemene a skutečnost, že se jedná o psa žijícího v domě, je poměrně snadné uchránit hárající fenku před nezvanými nápadníky.
Pejsek značkuje, což je zcela přirozený projev a není možné jej nutit k trvalému venčení  na určené místo bez pravidelných procházek. Není pravdou, že by se pes vyznačoval menší mírou projevované lásky ke svému pánečkovi. Pejsci se mazlí úplně stejně rádi jako fenky, na výstavách nosí bez rozdílu obě pohlaví červené  mašličky. Rovněž míra temperamentu není nijak spjata s jedním či druhým pohlavím.

Zvolíte-li si psa nebo fenu záleží jen na Vás. Vybírejte si vždy štěňátko, které je zdravé a krásné a Vy jste zcela jistě přesvědčeni o tom, že Vaše volba je správná. Jenom takové zvířátko Vám bude dělat radost svou přítomností po vašem boku a bude Vám plnohodnotným kamarádem.

       
JAK BALÍČKOVAT PSA ?
Vybrali jste si plemeno, jehož dominantním znakem není jen malá velikost, ale hlavně dlouhá srst, jenž je na výstavách jedním z hlavních posuzovaných znaků. Pro dosažení co nejkrásnější a nejdelší srsti je nutné se její úpravě a péči důsledně věnovat. 
K uchování krásné a dlouhé srsti ve výstavní kondici srst natáčíme neboli balíčkujeme. Opět bychom mohli doporučit radu zkušeného chovatele, bez které se v tomto případě začátečníci asi neobejdou.
POSTUP: Psa vykoupeme, dle potřeby a zvyku dáme kondicionér nebo zábal a opláchneme. Důkladně vyfénujeme srst, aby nezůstala vlhká. Veškeré uzlíky a zamotanou srst opatrně rozčešeme. Po vysušení je nutné ponechat pejska nějakou dobu volně pobíhat , aby vlas přirozenou cestou ztratil přebytečnou vlhkost a nebyl zabalíčkovaný vlhký.  Je nutné dát pozor na dlouhé fousy a vlasy stahující se do culíku a fixovat je froté gumičkou.  Pejska nepouštíme venčit, znečištěná  a vlhká srst se nedá kvalitně a  bez poškození zpracovat  do balíčků.
Připravíme vše potřebné - olej na balíčkování (spray nebo kapky), balíčkovací papír,  balíčkovací igelity, gumičky malého průměru, kartáče a hřebeny. Nesmíme zapomenout na vhodnou podložku, na níž se pes bude cítit bezpečně a nebudou mu podjíždět nohy. Nevhodnější je kus koberce, který nám pokryje pracovní plochu a  nevlní se při sebemenší manipulaci se zvířetem.  Zachování této podmínky je nutné zejména v případě, kdy  balíčkujeme pejska poprvé v jeho životě, což většině jedinců přináší nemalou námahu a stres.

Samotné balíčkování provádíme dle rady chovatele, nápomocen nám může být  přiložený obrázek.  Každý chovatel má své zvyky a je pravděpodobné, že se návody jednotlivých chovatelů budou mírně lišit. Základ však bude stejný, neboť balením  zpracováváme srst do pramenů rozdělených pěšinkami tak, aby se neničila pohybem pejska jak doma,  tak v přírodě.

Dbáme při tom na přirozený směr růstu srsti, zejména v podpaží a na hrudi. Cílem je dosažení maximální ochrany srsti a pohodlí psa. Každý vytvořený pramen pročešeme, podložíme pásem balíčkovacího papíru, zakápneme olejem nebo jiným balíčkovacím přípravkem a zabalíme nejprve jako psaníčko a pak zarolujeme a zafixujeme přiměřeně utaženou gumičkou. Tímto vznikne jeden balíček. Dbáme na to, aby z balíčku po zabalení nevykukovaly konečky srsti, ta se pak olamuje. Příčinou může být krátký balící papír.
Začínáme od hlavy, kde uvolníme froté gumičky svazující fousy a copek a tím vytvoříme balíček na hlavě místo copku. Další dva balíčky vytvoříme po stranách čenichu (fousy) a čtvrtý na bradě (bradka). Tím zamezíme okusování srsti na hlavě, jelikož právě na hlavě se srst špatně pěstuje. Přichází do styku s vodou a potravou a fousy se snadno okusují. Pokračovat budeme od opačného konce psa - od ocásku. Další balíček vytvoříme na ocase, dále pokračujeme dle nákresu, na zadní noze nahoře a dole, srst pod řitním otvorem rozdělíme pěšinkou a pokud je dost dlouhá tak ji přidáme do balíčku nahoře na zadní noze.
V případě štěněte nebo nedostatečně dlouhé srsti uděláme pod zadečkem zvláštní balíček, který měníme dle potřeby (z hygienických důvodů). Pokračujeme po obou stranách těla až na krk, na předních končetinách vytvoříme podle potřeby 1 - 2 balíčky. V případě většího pejska doděláme ještě jeden balíček za tím prvním na čenichu,  volnou srst na uších a před nimi rovněž zabalíme. Doplníme balíčky na hrdle a na hrudi - opět v počtu potřebném  podle velikosti zvířete. V těchto místech je třeba věnovat pročesání a úpravě balíčků zvýšenou pozornost, neboť zde srst nejčastěji plstnatí. Raději děláme balíčky drobnější a ve větším počtu. Na závěr pejska položíme na záda o doděláme balíčky na břiše.
Nedílnou součástí balíčkování je i výběr vhodného oblečku, materiálu i střihu. Pejsek je do něj oblečen po zabalíčkování a má jej na sobě prakticky stále. Jedná se nejenom o ochranu balíčků před poškozením, ale i o bezpečnost psa, který se může v nestřeženém okamžiku za cokoli  o balíček zachytit.

Tímto způsobem upravujeme pejska přibližně jednou týdně, v zásadě podle potřeby můžeme interval zkrátit nebo prodloužit. Obleček je vhodné vyměňovat častěji, rovněž balíčky na hlavě měníme nejlépe každý den. Ostatní balíčky na těle ponecháváme vždy do dalšího koupání. 

       
CHCETE SE PŘIHLÁSIT NA VÝSTAVU A NEVÍTE JAK NA TO?
Existuje několik druhů výstav. Mezinárodní, národní, klubové, speciální, krajské a oblastní. Pochopitelně můžete také navštívit výstavu světovou, evropskou atd. Tyto velice prestižní výstavy bývají obsazeny špičkovými jedinci. Jste-li začínající chovatel a chcete se na nějakou výstavu přihlásit, vyberte si nejprve výstavu "menší" - krajskou či oblastní. Vašeho pejska posoudí rozhodčí stejně jako na "velké" výstavě. Na těchto výstavách se nerozdávají tituly (máte "pouze" možnost získat ocenění vítěz třídy, nebo krajský či oblastní vítěz). Je však dobré vyzkoušet jak se pejsek bude chovat a přivyknout ho výstavnímu dění. Také se dovíte jestli váš pejsek má ty správné výstavní vlastnosti. Nenechte se však odradit prvním neúspěchem. Jestli si myslíte, že ten váš pejsek je právě ten pravý, můžete vyrazit na nějakou tu větší výstavu.

Vyberte si nějakou výstavu - termíny najdete pod odkazem termíny výstav - a napište si o přihlášku. Tu potom společně s kopií rodokmenu a dokladem o zaplacení poplatků pošlete zpět. Většina pořadatelů vám zašle vstupní list, který si vezmete s sebou na výstavu. Dále budete potřebovat očkovací průkaz s razítkem od veterináře, potvrzujícím zdraví zvířete. Určitě si přečtěte výstavní propozice, které dostanete společně s přihláškou. V nich se dozvíte, jaké další dokumenty je nutné doložit. 

Nezapomeňte si s sebou vzít věci pro úpravu vašeho pejska jako hřebeny, kartáče, gumičky, mašličky, vodítko atd.
York, který se vystavuje musí být upraven dle standardu. Musí se nechat od rozhodčího osahat, nechat si prohlédnou zuby, měl by být naučen výstavnímu postoji a chůzi na předváděcím vodítku.
 

© CMKCHYT 2003 - 2024   © BM Yorkies